foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Міська лікарня №1

Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомогиЩорічно до лікувальних закладів Тернопільської області надходять постраждалі з різними стадіями обмороження та загального переохолодження. За спостереженнями медиків кількість таких хворих збільшується одразу у декілька разів у періоди різких похолодань. Так, протягом січня місяця 2016 року у відділення опікової травми та пластичної хірургії ТМКЛШД шпиталізовано 3 хворих з відмороженнями кінцівок різного ступеня тяжкості та 3 пацієнтів з ознаками загального переохолодження. Усім постраждалим була надана перша медична допомога з подальшим спеціалізованим лікуванням. Щоб уникнути переохолодження й обмороження, фахівці рекомендують більше про це дізнатися та дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур.

 

Відмороження або обмороження - пошкодження тканин організму під впливом холоду, особливо часто страждають такі частини тіла як вушні раковини, ніс, недостатньо захищені кінцівки, перш за все пальці рук і ніг. Нерідко супроводжується загальним переохолодженням організму - гіпотермією. Це явище характеризується значним падінням температури тіла, яке спричиняє негативні зміни в організмі. Гіпотермія призводить до порушення нормальних процесів обміну речовин і зниження здатності організму поповнювати втрати тепла. Організм може переохолодитися, якщо він втратить набагато більше тепла, ніж виробляє, що відбувається зазвичай при тривалому перебуванні людини на холоді. Особливо часто це відбувається при температурі повітря мінус 10° C у поєднанні з підвищеною вологістю повітря та сильним вітром. Також небезпека отримати різке переохолодження організму та всі його наслідки існує, якщо людина невідповідно до погоди оділась (особливо це стосується підлітків)  і при мінус 3°-4° С.

До відмороження на морозі приводять тісний і вологий одяг і взуття, фізична перевтома, голод, вимушене тривале нерухоме і незручне становище, попередня холодова травма, ослаблення організму в результаті перенесених захворювань, пітливість ніг, хронічні захворювання судин нижніх кінцівок і серцево-судинної системи, важкі механічні пошкодження з крововтратою, куріння і ін. Статистика свідчить, що досить часто, важкі відмороження, що призвели до ампутації кінцівок, відбуваються в стані сильного алкогольного сп'яніння.

Відмороження I ступеня (найбільш легке) зазвичай наступає при нетривалому впливі холоду. Уражена ділянка шкіри бліда, після зігрівання червоніє, в деяких випадках має багряно-червоний або синій відтінок, розвивається набряк. Змертвіння шкіри не виникає. Перші ознаки такого відмороження - відчуття печіння, поколювання з подальшим онімінням ураженої ділянки. Потім з'являються шкірний свербіж і болі, які можуть бути і незначними, і різко вираженими.

Відмороження II ступеня виникає при більш тривалому впливові холоду. У початковому періоді є збліднення, похолодання, втрата чутливості, але ці явища спостерігаються при всіх ступенях відмороження. Тому найбільш характерна ознака - наявність в перші дні після травми міхурів заповнених прозорою світло-жовтою рідиною, дно пухиря зберігає чутливість. Повне відновлення цілісності шкірного покриву відбувається протягом 2,5 - 3 тижні, рубці не утворюються. При відмороженні II ступеня біль інтенсивніший і триваліший.  При відмороженнях I-ІІ ступеня тривалий час зберігається підвищена чутливість до холоду через патологічні зміни в судинах.

При відмороженні III ступеня тривалість періоду холодового впливу і зниження температури в тканинах збільшується. Утворені в початковому періоді міхурі наповнені кров'яним вмістом, дно їх синьо-червоне, не чутливе до подразнень. Відбувається загибель всіх шарів шкіри. На 7 – 10 добу спадає набряк у тканинах, формується некроз, може приєднатись нагноєння. Відторгнення відмерлих тканин закінчується на 2 - 3-му тижні, після чого настає епітелізація з наступним рубцюванням, яке триває до 1 місяця. Інтенсивність і тривалість больових відчуттів більш виражена, ніж при відмороженні II ступеня.

Відмороження IV ступеня виникає при тривалій дії холоду. Воно нерідко поєднується з відмороженням III і навіть II ступеня. Наступає омертвіння не тільки шкіри, а й кісток та суглобів. Пошкоджена ділянка кінцівки різко синюшна, іноді з мармуровим відтінком. Набряк розвивається відразу після зігрівання і швидко збільшується. Температура шкіри значно нижча, ніж на оточуючих ділянку відмороження тканинах. Міхурі наявні у менш відморожених ділянках, де є відмороження III-II ступеня. Відсутність пухирів при розвиненому значно набряку, втрата чутливості свідчать про відмороженні IV ступеня.

Перша допомога передбачає насамперед припинення дії холоду на постраждалого шляхом направлення (перенесення) його в тепле приміщення. По можливості потрібно зняти з пацієнта вологий промерзлий одяг, роззути його. Зігрівання ні в якому разі не має бути швидким!

При обмороженні І-го ступеню, ділянки тіла, що охолоджені, можна легко масажувати теплими руками чи м'якою тканиною з вовни, а потім накласти ватно-марлеву пов'язку. Застосовують місцеві теплі ванночки для кистей та стоп, ефективною є і загальна тепла ванна. Воду, при її початковій температурі 24 градуси за Цельсієм, поступово, протягом 15 хвилин, доводять до температури тіла (близько 40 градусів).

При обмороженні II-IV-го ступенів швидке зігрівання, масаж або розтирання робити не слід.  Негайно захистити від теп¬лової дії оточуючого середовища ізолюючими ватно-марлевими, вовняними пов’язками. Пов’язка має ізолювати лише ділянки з вираженою блідістю шкіри, не захоплюючи незмінену поверхню її. Якщо цієї вимоги не дотримуватися, то тепло з ділянок із непорушеним кровообігом проникатиме під пов’язку, зігріваючи поверхневі уражені холодом тканини, чого не слід у жодному разі допускати. Пов’язки не слід знімати, поки не з’явиться відчуття тепла і не відновиться чутливість у пальцях рук чи ніг. За таких умов зігрівання тканин відбувається теплом, що поступає з потоком крові, й життєздатність тканин відновлюється одночасно з відновленням кровообігу. Важливим є забезпечення нерухомості переохолоджених ділянок особливо пальців кистей і ступні, оскільки судини їх значною мірою стають крихкими, і після відновлення кровотоку можливі крововиливи. Для іммобілізації можна використовувати куски картону, пластикових пляшок тощо, які накладають поверх теплоізолюючих пов’язок.

 Для заповнення тепла в організмі дати випити гарячого чаю чи молока, але ні в якому разі не пропонувати кави, чи алкоголю, які сприяють різкому розширенню кровоносних судин, що загрожує їх розривами, внутрішніми крововиливами і порушення роботи серця. Не потрібно розтирати уражені ділянки тіла снігом, абразивні часточки якого можуть спричинити додаткове травмування ушкодженої шкіри. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла.

Є кілька простих правил, які дозволять вам уникнути переохолодження та відморожень на сильному морозі:

- не пийте спиртного - алкогольне сп'яніння насправді викликає велику втрату тепла, в той же час викликаючи ілюзію тепла;

- не паліть на морозі - паління зменшує периферійну циркуляцію крові, і таким чином робить кінцівки більш уразливими;

- носіть вільний одяг - це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся як «капуста» - при цьому між шарами одягу завжди є прошарки повітря, які відмінно утримують тепло;

- тісне взуття, відсутність устілки, сирі брудні шкарпетки часто служать основною передумовою для появи потертостей і відмороження. Особливу увагу приділяти взуттю необхідно тим, у кого часто потіють ноги. У чоботи потрібно покласти теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток вдягнути вовняні - вони вбирають вологу, залишаючи ноги сухими;

- не виходьте на мороз без рукавиць, шапки і шарфу;

- не варто змащувати відкриті частини тіла кремом або жиром, так як вони не тільки не захищають шкіру, а сприяють переохолодженню;

- користуйтеся допомогою друга - стежте за обличчям один одного, особливо за вухами, носом і щоками, за будь-якими помітними змінами в кольорі;

- повернувшись додому після тривалої прогулянки по морозу, обов'язково переконайтеся у відсутності відморожень кінцівок, спини, вух, носа і т. д. пущене на самоплив відмороження може призвести до гангрени та подальшої втрати кінцівки;

- як тільки на прогулянці ви відчули переохолодження або замерзання кінцівок, необхідно якомога швидше зайти в будь-тепле місце - магазин, кафе, під'їзд - для зігрівання та огляду потенційно уразливих для відмороження місць;

- ховайтеся від вітру - імовірність відмороження на вітрі значно вище;

- не мочіть шкіру - вода проводить тепло значно краще повітря;

- не виходьте на мороз з вологим волоссям після душу;

- мокрий одяг і взуття (наприклад, людина впала у воду) необхідно зняти, обтертись, при можливості надіти суху і як можна швидше доставити людину у тепло.

Шановні громадяни! У зв’язку з суттєвим зниженням добової температури звертаємося до вас з проханням дотримуватися порад медиків, як уникнути шкідливого впливу низьких температур на організм. Через недооцінку серйозності холодової травми втрачається дорогоцінний час для надання першої медичної допомоги.