foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Міська лікарня №1

Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомогиХірурги-проктологи проходили стажування у спеціалізованій колопроктологічній

клініці імені Святого Марка в Лондоні (Велика Британія)

Лікарня імені Святого Марка розташована в північно-західній частині Лондона. На даний час це єдина лікарня в світі, що повністю спеціалізується на захворюваннях кишечника та проблематиці колоректального раку. Клініка також є визнаним національним і міжнародним центром для лікування колоректальних розладів.

 

Заснована лікарня Святого Марка була в маленькому приміщенні на Альдергейт-стріт, де в 1835 році, Фредерік Салмон на 7 ліжках відкрив «лазарет для лікування бідних верств населення з параректальними норицями та іншими захворюваннями прямої кишки». Уже за перший рік було проліковано 131 пацієнта. Саме з того часу бере свій офіційний початок світова колопроктологія. Для порівняння – у Радянському Союзі взяли курс на проктологію лише в 50-тих роках ХХ сторіччя.

 Візит в лікарню Святого Марка в Лондоні. Світовий центр колопроктології чекає на нас

Сьогодні клініка Святого Марка - це єдина лікарня у Великобританії, і один з 14 медичних закладів світу, що є визнаними в якості центру передового досвіду Всесвітньою Організацією Ендоскопії Травної Системи.

Типовий день лікарів починається з робочої наради о 7 годині ранку. Потім відбувається обхід хворих, призначення лабораторно-інструментальних методів дослідження, обговорення з лікарями відділення стану хворих та визначення подальшої тактики їх лікування. По п’ятницях о 7:30 ранку лікарі відділення збираються на науково-практичну конференцію, де для обговорення представляється завчасно підготовлена доповідь по темі колопроктології.

Зранку — лекція та тривала дискусія щодо призначення колоноскопії для скринінгу колоректального раку у пацієнтів з дифузним сімейним поліпозом

Зокрема, на лекції було відмічено, що важливим матеріалом для клінічних та генетичних досліджень став створений вперше в світі реєстр сімей з дифузним сімейним поліпозом, заснований у госпіталі Св. Марка в Лондоні у 1925 р. Вже тоді він включив дані про 1238 родичів з множинним поліпозом з 510 сімей. У подальшому було доведено, що дифузний сімейний поліпоз є аутосомно-домінантним захворюванням, не пов’язаним зі статтю, обумовленим мутацією гена, відповідального за нормальну проліферацію слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Ген Adenomatouse polyposis coli (APCген) розташовується в довгому плечі 5-ї хромосоми в локусі 5q 21. Ген успадковується у 70% випадків та передається дітям у 50% випадків. Ризик розвитку дифузного сімейного поліпозу та раку товстої кишки у носіїв мутацій гена АРС близький до 100%. Малігнізація поліпів при дифузному сімейному поліпозі найчастіше спостерігається у віці від 20 до 40 років, тобто раніше, ніж розвиток раку de novo без попереднього поліпозу. У 5% пацієнтів поліпи стають злоякісними до 20-річного віку. В залежності від розмірів та гістологічної структури вперше знайденого поліпа ободової кишки колоноскопія призначається з інтервалом 1, 3 або 5 років. Після доповіді відбулась коротке обговорення за участю лікарів відділення. Завідуючим був підведений підсумок, що запропонований у клініці алгоритм скринінгу дозволив суттєво покращити результати лікування та виживання пацієнтів даної групи, про що свідчать також представлені наукові публікації.

Велике зацікавлення викликала пізнавальна екскурсія по відділеннях лікарні Святого Марка, де ми ознайомилися із структурою та організацією роботи закладу, а також з великою історією роботи лікарні, яка веде свій початок з 1835 року.

   

 

Короткий екскурс в славне минуле. Лікарні Святого Марка - 182 роки.

 

О 9.00 розпочинались оперативні втручання. Кожна запланована операція була представлена в графіку з вказанням середньостатистичної тривалості подібних втручань по країні та прогнозований час, необхідний операційній бригаді. Необхідно відмітити, що за час стажування дані показники в більшості випадків співпадали з реальною тривалістю оперативних втручань.

Більшість часу стажування група проктологів провела в операційних, ознайомлюючись з роботою операційного блоку та хірургічними техніками реконструктивних операцій.

 

В передопераційній

 

Мали нагоду особисто познайомитися та провести час в операційній з легендою сучасної колопроктології професором Janindra Warusavitarne, який є провідним консультантом-колоректальним хірургом клініки Святого Марка, керівником програми післядипломного навчання лікарів, членом виконавчої ради, яка проводить лікарську кваліфікацію в Європейській раді колоректальної хірургії.

Професор Janindra Warusavitarne з групою хірургів-курсантів з Норвегії, Китаю, Греції та України

 

Будучи також Почесним викладачем та керівником програми післядипломного навчання при Imperial College of Medicine (London), професор Janindra Warusavitarne виховав багато висококласних хірургів, написав декілька навчальних посібників з колопроктології, які широко використовуються в світі. Професор Janindra Warusavitarne - автор та співавтор більше 170 наукових публікацій, на його праці є понад 700 посилань в бібліографічних джерелах.

  

В операційній. Реконструктивно-відновна операція після субтотальної колектомії - відеоендоскопічне накладання J-Pouch резервуару з трансректального та однопортового трансабдомінального доступів

 

 

Упродовж стажування вдалося встановити дружні контакти з колегами, сподіваємося на подальшу співпрацю та обмін досвідом.

 

Кімната для відпочинку хірургів. Обговорення операцій

 

Приємним є те, що під час відвідин лікарні вдалося напрацювати багато нових цікавих напрямків можливої майбутньої співпраці, зокрема по проведенню дистанційних консультацій засобами телемедицини.

Стажування  в клініці Святого Марка дало можливість покращити кваліфікацію в галузі колопроктології та здійснити обмін досвідом щодо діагностики та лікування захворювань ободової та прямої кишки з метою подальшого впровадження новітніх науково-обґрунтованих методів діагностики та лікування у клінічну практику.

  

Вручено професору клініки Святого Марка символи України - вишиванка та Петриківський розпис, а також запрошення від Голови Асоціації Хірургів Тернопільщини професора І.Я. Дзюбановського щодо подальшої співпраці в науковій та практичній сферах

 

Надіємось на наступну зустріч з професором Janindra Warusavitarne на мальовничій Тернопільщині.

 

 

Отримані навички лікарі планують використати у практичній роботі при організації спеціалізованої медичної допомоги хворим проктологічного профілю на базі Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої медичної допомоги; у навчальному процесі ТДМУ на базі кафедри загальної хірургії та для обміну досвідом шляхом обговорення на науково-практичних, клінічних конференціях у лікувально-профілактичних закладах Тернопільської області та України.

Вельми вдячні за сприяння у стажуванні головному лікарю Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги Я.Ф. Чайківському, ректору Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, професору М.М. Корді, завідуючому клінікою загальної хірургії професору І.М. Дейкалу.

Висловлюємо щиру подяку за допомогу в організації стажування Голові Асоціації Хірургів Тернопільщини професору І.Я. Дзюбановському.