foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Міська лікарня №1

Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомогиВсесвітній День боротьби з гепатитом

Перший Всесвітній День боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day) був ініційований у 2008 році Світовим Альянсом з проблем гепатиту (World Hepatitis Alliance). Щорічні заходи, присвячені Міжнародному Дню боротьби з гепатитом проводилися 19 травня. Мета цих заходів - це підвищення інформованості широкої громадськості про дане захворювання, шляхи його поширення, методи діагностики, стратегії доступного лікування і можливої профілактики, особливо гепатитів групи В і С, а також привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В і С.

Згодом, в 2011-му році, на сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, цей інформаційний День було вирішено встановити і відзначати щорічно 28-го липня - у день народження Баруха Бламберга, науковця, лауреата Нобелівської премії, який в середині 60-х років минулого століття відкрив  вірус гепатиту В (помер у 2011р.).

 За ступенем негативного впливу на здоров’я населення та рівнем захворюваності вірусні гепатити в Україні займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології. До зазначеної групи належить до 30 % всіх інфекційних захворювань, крім грипу та гострих інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів.

Серед багатьох збудників особливе місце належить вірусам гепатитів А, В і С. Відрізняє цих збудників одне від одного не лише будова і шляхи передачі, але й частота виникнення в подальшому хронічного ураження печінки, її цирозу і первинного раку. Вірусні гепатити В і С дають значний  відсоток переходу в хронічну форму захворювання. При гепатиті В він складає 10-20%, при гепатиті С — до 80%. Ці гепатити є найбільшою проблемою сучасної інфектології завдяки можливому розвитку цирозу і раку печінки. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки зумовлено хронічними вірусними гепатитами В або С.

Вірусний гепатит А – це гостре інфекційне захворювання з ураженням печінки. Найчастіше ним хворіють діти і дорослі віком до 40 років, це типова хвороба брудних рук.

Інфікування можливе через потрапляння вірусу у питну воду, місця купання, харчові продукти, на руки, іграшки, жувальні гумки, білизну тощо. Можливе перенесення вірусу і мухами.

За останні 3 роки в структурі захворюваності інфекційного відділення ТМКЛШД спостерігається збільшення кількості хворих на вірусний гепатит А та насторожує зростання частки пацієнтів з важким перебігом хвороби. Всього 36 хворих, з них з важким перебігом - 23 хворих.

Це обумовлено зниженням імунного статусу населення через постійні стреси, неправильне харчування, зокрема споживання шкідливих для печінки продуктів, неоправдане використання медикаментів, часто як засіб самолікування, а також пізнім зверненням за медичною допомогою.

Основна маса пацієнтів (32 хворих) поступали на лікування в періоді вираженої жовтяниці з проявами важкої інтоксикації, які потребували значних медикаментозних зусиль і тривалого перебування на лікарняному ліжку.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А?

Використовувати для пиття та миття посуду лише кип’ячену воду. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану).

Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.

Важливо суворо дотримуватися правил особистої гігієни – обов’язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету, не користуватися загальним рушником, носовичком, посудом, жувальною гумкою тощо.

Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак жовтяниці терміново звернутись до лікаря.

Вірусні гепатити В, С – інфекційні захворювання з переважним ураженням печінки та тяжкими ускладненнями. Це різні хвороби, які викликаються різними збудниками (віруси В, С). Спільним для них є механізм зараження. Джерелом вірусного гепатиту В і С є хворі будь-якою формою гострого та хронічного гепатиту В і С.

Передаються гепатити В, С через кров або інфіковані нею слину, лімфу, вагінальні виділення, сперму, материнське молоко, сльози, піт та інші секрети і забруднені ними шприци та предмети побуту (загальні леза для гоління, ножиці, манікюрні та педікюрні набори, пемзу, мочалки, зубні щітки). Можливе зараження при проведенні проколювання вух, татуюванні, обрізанні, які проводяться загальними інструментами. Крім того, передача вірусного гепатиту В, С може здійснюватись від матері до дитини під час пологів при наявності у неї в цей час збудника в крові.

За останні 3 роки в інфекційному відділенні проліковано 34

хворих на гострі гепатити В і С, з яких ВГВ 29 хворих і ВГС 5 хворих.

Гострий вірусний гепатит В за рівнем вираженості клінічних проявів перебігає найтяжче. Це обумовлено агресивністю самого віруса і, як правило, частим розвитком хвороби у скомпроментованому фоновими захворюваннями організмі.

Насторожує статистика зростання кількості та важкості перебігу гострого гепатиту С, адже за науковими даними у 80 % випадків гепатиту С характерний первинно-хронічний перебіг.

У відділенні за останніх 3 роки перебувало на лікуванні 5 хворих.

 

Хронічні вірусні гепатити (ХВГ) нині є серйозною проблемою сучасної медицини. Серед ХВГ найбільш небезпечними є гепатити з гемоконтактним механізмом передачі – гепатит С та гепатит В.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі близько 180 млн. людей страждають на хронічний гепатит С. 350 тис. щороку вмирають в результаті ускладнень, спровокованих цією хворобою. Хронічним гепатитом В страждають у світі близько 400 млн. людей. Щорічно від 500 до 700 тис. людей помирають від цієї інфекції.

Рівень захворюваності постійно зростає, і до 2020 року, за даними експертів, збільшиться вдвічі. Зараз загальна чисельність інфікованих гепатитом у 14-15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих.

Затрати на лікування та вивчення цих захворювань потребують великих коштів.

Статистика досить сумна: кожний 12-й мешканець планети Земля живе з хронічним гепатитом В або С, кожні 10 секунд 1 людина в світі заражується на гепатит, кожен третій мешканець планети підпадав під ризик зараження одним або двома вірусами, гепатити В та С сумісно вбивають одну людину кожну хвилину. Проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит (особливо С) іноді називають "лагідним убивцею". За даними ВООЗ, сьогодні про свою хворобу знає лише кожен 20-й інфікований вірусним гепатитом, і лише 1 із 100 отримує лікування.

Вакцини проти гепатиту C не існує. Епідемія гепатиту С вже через кілька років може стати серйознішою проблемою, ніж ВІЛ/СНІД, – інформує ВООЗ. Темпи поширення гепатиту С в Україні залишаються найшвидшими серед країн Європи, фінансування  існуючої державної програми залишається незадовільним, а ціна стандартного курсу лікування все ще зависока для пересічних громадян.

За останні 3 роки у відділенні перебувало на лікуванні 492 хворих на ХВГ, з них на ХВГ В - 76, ХВГ С – 319. На базі інфекційного відділення ТМКЛЩД реалізується Державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики і лікування хворих на вірусні гепатити В і С на період до 2016 року, згідно якої проліковано 81 пацієнт. В рамках обласної цільової програми лікування хворих на хронічні гепатити В і С пройшли курси лікування  6 пацієнтів. Специфічна терапія проводиться згідно сучасних стандартів надання медичної допомоги при даній патології.

Що необхідно знати, щоб уберегтися від зараження вірусним гепатитом В, С?

Не користуватись чужими і не дозволяти іншим користуватись своїми особистими предметами, на яких може залишатись кров. Навіть у мікроскопічній кількості, яка невидима для ока людини, вона може стати джерелом інфікування (зубна щітка, леза для гоління, інструменти для манікюру, педикюру, мочалки, гребінці тощо). Ці предмети повинні бути індивідуальними.

Не вживати наркотики, адже є постійна загроза інфікування вірусними гепатитами В, С та ВІЛ-інфекцією/СНІДом (при користуванні чужими шприцами, голками, посудом, ватою та іншими засобами).

При наявності в сім’ї хворого на вірусний гепатит В, С рекомендується користуватись латексними презервативами при кожному статевому контакті.

Перед тим, як зробити татуювання чи пірсинг, подумайте про ризик для Вашого здоров’я. Переконайтесь, що працівник, який робить татуювання, використовує одноразові інструменти.

Одним із ефективних профілактичних заходів є імунізація проти гепатиту В (вакцина доступна з 1982 року). Введення вакцини спричиняє появу специфічних антитіл, які забезпечують захист проти цього захворювання. Ефективність досягає 95 %.  Курс вакцинації проти гепатиту В складається із 3 щеплень та є основним заходом профілактики. За рекомендаціями ВООЗ всі діти грудного віку повинні отримувати вакцини протягом 24 годин після народження. Вакцинація, що проведена за схемою, забезпечує захист протягом багатьох років. Але за оцінками ВООЗ та ЮНІСЕФ, охоплення вакцинацією проти гепатиту при народженні складає у світі  близько 50 %. В Україні цей показник ще набагато нижчий.

Особливо загострює проблему інфікування гепатитами в Україні продовження війни з Росією. Адже у фронтових умовах ризик зараження суттєво збільшується. Як показало проведене перше пробне тестування на базі Київського військового госпіталю, серед військовослужбовців, які повертаються з передової, рівень інфікування перевищує середні показники в Україні. Але загальну картину поширення гепатиту в зв’язку з бойовими діями, за словами організаторів тестування, зможе показати лише широка загальноукраїнська кампанія.

Гепатит С – виліковний. Для цього в Україні та в інфекційному відділення Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги зокрема, є досвід боротьби з гепатитами, є відповіді програми лікування. При цьому тест на вірусні гепатити потрібно робити усім: людина перебуває у групі ризику до тих пір, поки не знає інфікована вона чи ні. 

Що робити, якщо у вас виявили гепатит С? 

Алгоритм дій у разі виявлення захворювання на гепатит С такий: щоб підтвердити (або спростувати) результат швидкого тесту на антитіла до вірусу гепатиту С потрібно звернутися до лабораторії та здати кров на аналіз для визначення РНК-вірусу гепатиту методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР якісна). Якщо аналіз позитивний – звернутися до інфекціоніста. Лікар призначає додаткові обстеження, встановлює діагноз, визначає стадію захворювання та необхідність лікування. Наявність захворювання не завжди передбачає терміновість лікування. 

Після цього потрібно стати на диспансерний облік. Ви можете мати шанс на отримання безкоштовного лікування в закладі охорони здоров'я, який реалізує Державну цільову соціальну програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів за місцем реєстрації (прописки). 

Щоб отримати лікування, потрібно подати заяву головному лікарю на участь у зазначеній програмі. Участь у програмі лікування ухвалюється комісійно на основі медичних показань. У разі переведення на лікування з одного закладу в інший, рекомендується просити витяг з історії хвороби та робити копії усіх аналізів, які здавалися. 

Орієнтовний перелік аналізів, необхідних для початку лікування

• аналіз крові для визначення РНК-вірусу гепатиту С методом ПЛР (якісна); 

• генотипування вірусу гепатиту С; 

• аналіз крові загальний; 

• розгорнутий біохімічний аналіз крові; 

• визначення рівня глюкози в крові; 

• тестування на наявність гепатиту В і ВІЛ-інфекції; 

• аналіз сечі загальний; 

• електрокардіографія; 

• ультразвукове обстеження печінки (еластометрія печінки, таке обстеження ще називають фіброскануванням) або фібротест (робиться шляхом математичного обчислення результатів біохімічного аналізу крові). 

Наразі в Україні діють такі програми безкоштовного лікування вірусних гепатитів: 

• Державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. Діє на території всієї країни. 

• регіональна програма лікування гепатиту С. 

 

• Пілотна програма лікування МБФ «Альянс громадського здоров’я». 

 

На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні вірусного гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися і про це треба знати всім!