foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Міська лікарня №1

Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомогиЕндопротезування кульшового суглоба – це оперативне втручання, яке проводиться пацієнту з метою усунення наслідків гострої та хронічної патології кульшового суглоба, больового синдрому, який найбільше турбує.

На основі клінічних досліджень, рентгенобстеження пацієнта (навіть по простій рентгенограмі обох кульшових суглобів) встановлюється діагноз. Можливо необхідним бути додаткове магніто-резонансне дослідження, або комп’ютерна томографія для остаточного підтвердження діагнозу і степені ураження суглобу, стану кісткової тканини.

Показом до проведення операції можуть бути наступні завхворювання : деформуючий остеоартроз (остеоартрит)кульшового суглобу, травматичний артрит кульшового суглоба, протрузія ацетабулярної западини (тазової западини), певні види переломів верхньої частини стегнової кістки, пухлини стегнової кістки, тазу, кульшового суглоба, а також метастази у кісткову тканину, артрит кульшового суглоба, що асоційований з хворобою Пеждета, ювенільний ревматоїдний артрит, аваскулярний некроз головки стегнової кістки, хвороба Бехтєрєва (з переважним ураженням кльшових суглобів).

Дані захворювання настільки змінюють якість життя пацієнта постійний дискомфорт з вираженим болем, порушення його рухової активності, що найчастіше закінчується ендопротезуванням кульшового суглобу - єдиним шансом, повернення до звичайного активного життя.

Не потрібно боятись бути здоровим ! Треба зважити всі аргументи і проблеми захворювання з своїм лікуючим лікарем і якщо ризики операції менші за паталогічний стан то готуватись до високоточної операції і насолоджуватись життям!

Ендопротези кульшових суглобів поділяються на первинні та ревізійні, цементні та безцементні.

Сучасні моделі ендопротезів кульшового суглоба, як правило складають із наступних частин.

Стегновий компонент або ніжка штучного суглоба;

Голівка (може відрізнятись за діаметром (28,32, 36 мм);

Ацетабулярна западина (тазова частина);

Зараз на ринку України існує велика різноманітність фірм і компаній, що пропонують матеріал для протезування. Дане різноманіття є позитивним у зв’язку з тим, що надає лікарю можливість підібрати для кожного конкретного пацієнта в залежності від анатомо-фізіологічних особливостей найбільш оптимальний варіант ендопротеза.

Пацієнтам старшого віку з ознаками остеопорозу та порушенням структури кісткової тканини показані ендопротези кульшового суглоба з цементним типом фіксації.

Безцементне ендопротезування кульшового суглоба показано більш молодшій категорії пацієнтів, або тим, у кого немає ознак остеопорозу.

Операція ендопротезування кульшового суглоба в стандартних умовах триває 2-3 години залежить все від складності оперативного втручання та виду ендопротеза кульшового суглобу, що використовується. Одразу в операційній проводиться профілактики інфекційних ускладнень, при необхідності поповненя крововтрати. В післяопераційний період також триває профілактика тромбоутворення. В умовах відділення розпочинається рання реабілітація під контролем реабілітолога, що має позитивний єфект до швидкого повернення пацієнта у звичний стиль життя. Вартість оперативного втручання з приводу заміни кульшового суглобу формується в залежності від виду ендопротеза, а також від розхідних матеріалів, які використовуються в процесі операції.

Щоб визначити точну ціну і найоптимальніший варіант з врахуванням всіх особливостей кожного пацієнта, необхідна безпосередня консультація лікаря.

  

Пацієнтка 1965 р.н . з вираженим больовим синдромом , порушенням функції  і зменшенням об’єму рухів в кульшовому суглобі . Запропоновано тотальне  ендопротезування  кульщового суглобу безцементний тип фіксації

 

 

 

Пацієнтка 1947 р.н. виражений больовий синдром, порушення фукнції

 

 Пацієнтка 1968 р.н.   виражений больовий синдром, порушення фукнції

 

 

 

Ендопротезування колінного суглобу - це операція при якій проводиться заміщення пошкоджених поверхонь, стегнової і великогомілкової кісток, спеціальними протезами, які відновлюють біомеханіку суглоба, вісь кінцівки. Больовий синдром, який завжди присутній у пацієнтів зумовлений пошкодженням хряща і подразненням кісткової тканини зникає.   

Артроз колінного суглобу найчастіша причина до проведення операції  викликається різними факторами - механічне зношування, запальні захворювання, інфекції і післятравматичний синдром. При  інших  симптомах – ревматоїдний артрит, подагра також показане ендопротезування. Травми коліна сприяють до швидшого зношування колінного суглобу, тому звертання до лікаря з профілактичною метою і використання профілактичного медикаментозного  лікування, може подовжити період до проведення операції.

Тип використання ендопротезу (цементна, безцементна фіксація) залежить від віку пацієнта, стану кісткової тканини. В будь якому випадку консультація з лікарем допоможе пацієнту підібрати ендопротез і йому допомогти. Від цього також буде формуватись вартість.

Ендопротез коліного суглобу складається з компонентів стегнового, великогомілкового, надколінника,  спеціальної вставки, які повністю відтворюють фізіологічні поверхні кісток.

При підготовці до операції проводиться повне обстеження пацієтна оскільки операція є досить складною,  планування починаються за декілька тижднів для визначення супутньої патології і ризиків.

Операція як правило триває 2-3 години в залежності від складності клінічного випадку. Період відновлення після операції триває під наглядом реабілітолога, і в залежності від стану пацієнт займає в середньому від 2 до 6 місяців.

Після операції якість життя пацієнта  покращується,  болі  зникають, відновлюється функція кінцівки. Багато пацієнтів отримують можливість радісного безболісного життя. Тому при виникненні проблем з колінним суглобом зараз існує реальна можливість оздоровити і допомогти пацієнту. При необхідності консультація з лікарем може повністю дати відповідь на запитання, які виникають у пацієнта.   

 

Паціент 1940 року р . н. ,   постійні докучливі болі – наслідок захворювання суглобу , осьова деформація, порушення хрящової тканини  призвели до радикального  оперативного лікування . Запропоновано тотальне ендопротезування колінного суглобу.

 

 

 

Інший клінічний випадок  націєнтка 1968 р.н. Утворення псевдоартрозу з порушенням функції колінного суглобу 5 років постійні болі змушували мучитись даного паціїнта. Проведена операція : тотальне ендопротезування колінного суглобу з використанням довгої ревізійної ніжки тібіальної платформи. На 2 день після операції пацієнтка здійснювала ходьбу з допомогою додаткових засобів і навантаженням прооперованої кінцівки на 40 % . Болі  відповідно післяопераційному періоду , функцію колінного суглобу відновлено. На 10 добу виписана на реабілітаційне лікування за місцем проживання. На даний момент функція  кінцівки відновлена , болі відсутні. Пацієнтка щаслива!!