foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Міська лікарня №1

Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомогиВ тернопільській лікарні швидкої допомоги успішно застосовуються ендоскопічні ендолюмінальні методи лікуванння механічної жовтяниці (в тому числі холедохолітіазу та неопластичних захворювань)

 

На жаль, кількість хворих з діагнозом «жовчно-кам’яна хвороба» зростає. Камінці (конкременти) в жовчному міхурі та жовчних протоках виявляють і в зовсім молодих, і в літніх людей. І що тоді робити?

Необхідно оперувати,  поки не виникли загрозливі ускладнення:  гострий холецистит,  потрапляння (мiграцiя) каменів у жовчні протоки з розвитком механічної жовтяниці та бiлiарного панкреатиту (запалення підшлункової залози).  На жаль, люди, навіть знаючи про камінці в жовчному міхурі, займаються самолікуванням замість того, щоб звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.

Сучасне обладнання дає можливість раніше травматичні операції перевести в розряд так званих малоінвазивних втручань, які менш травматичні, тож одужання настає швидше.

Таку допомогу надають в Тернопільській лікарні швидкої допомоги. Обладнання тут – найсучасніше, впроваджені  передові методики оперативного втручання, зокрема, екстракція конкрементів ендоскопічно: камінці добувають із проток за допомогою японського вiдеоендоскопа OLYMPUS, не роблячи жодного розрiзу.

 

Лікування жовчнокам’яної хвороби та її ускладненненя – холедохолідіазу – відбувається  шляхом ендоскопічної папілосфінктеротомії. 

   

  

 Ця методика оперативного втручання на жовчних шляхах дозволяє знижувати тиск жовчі у внутрішньопечінкових протоках без проведення  травматичної операції. Раніше пацієнту з механічною жовтяницею  робили операцію з розрізом живота та накладанням анастомозу (зшивали вільну від камінців жовчну протоку з дванадцятипалою кишкою),  щоб жовч могла потрапляти в кишечник. Після такої операцiї доволі часто у пацієнтів розвивався холангіт – запалення жовчевивiдних проток, що супроводжувався високою температурою, рiзким болем і порушенням травлення. Тепер робимо такі операції,  не ріжучи тіло.  За допомогою  ендоскопічної стійки і терапевтичного дуоденоскопа забираємо  камінці  з заблокованих жовчних протоків,  відновивши протік жовчі в травний тракт  через дуоденальний сосок дванадцятипалої кишки.

   

 

   

Пiсля ендоскопiчного розвантаження позапечiнкових жовчевивiдних проток покращується функцiя печiнки та нормалізується робота пiдшлункової залози .

У пацієнтів з хронічними  рецидивуючими  панкреатитами  завдяки папілосфінктеротомії  вдається досягнути тривалої ремісії.

Виявляють та  видаляють камінці з жовчних протоків пiд контролем рентген-апарата  у спеціально обладнаній сучасною відео-ендоскопічною стійкою операційній. Маніпуляції відбуваються  під загальним знечуленням, тому у пацієнта  мінімум неприємних відчуттів. Процедура, залежно від її складності й кількості камінців в протоках, триває близько години. Це найменш травматичне для організму  оперативне втручання.  У пацієнтів немає післяопераційного болю і на другий – третій  день  можна повертатися до звиклого способу життя.

При ускладнених випадках жовчево-камяної хвороби (гнійних запаленнях жовчевих ходів) та при пухлинних захворюваннях жовчевих проток та підшлункової залози проводиться внутрішньопротокове встановлення спеціальних стентів.

  

  

Перше ендоскопічне хірургічне втручання  в лікарні швидкої допомоги зроблено  більше року тому назад. Зараз це вже щоденна практика. Щотижня тут роблять   4 – 5 таких операцій. На разі прооперовано вже більше сотнi пацієнтів.

Показовим був нещодавній випадок. Зі скаргами на біль в животі звернулася молода жінка. Обстеження показало: камінець блокує витікання жовчі в кишку, не даючи нормально працювати підшлунковій залозі і печінці. Жовч почала потрапляти в кров та отруювати організм. Після видалення камінця відновився відтік жовчі, почала працювати підшлункова залоза. Пацієнтка вже вдома, почуває себе добре.

А загалом, уважними до свого здоров’я мають бути всі і хоча б раз на рік проходити ультразвукове обстеження, щоб перевірити наявність чи відсутність конкрементів у жовчному мiхурi.

Пацієнтам з жовчнокам’яною хворобою сьогодні немає потреби їхати за межі області, щоб пройти обстеження чи прооперуватися. Все це можна зробити в Тернопільській лікарні швидкої допомоги.  Висококваліфіковані лікарі  нададуть допомогу  на будь-якій стадії хвороби.

Для лікарів корисною буде презентація щодо показань до виконання РХПГ та ПСТ.